Akullore për drekë? Gjithçka që ndoshta nuk e dini është këtu - Bota Sot
Akullore për drekë? Gjithçka që ndoshta nuk e dini është këtu

Ushqime

Akullore për drekë? Gjithçka që ndoshta nuk e dini është këtu

Më: 14 gusht 2019 Në ora: 20:28
Akullore

Moda, gjithnjë e më e përhapur në dieta, për të zëvendësuar një vakt me akullore fsheh diçka të jashtëzakonshme ...Për nxehtësinë e këtyre ditëve verore gjithçka duket ideale, por çfarë ndodh me urinë dhe sheqerin në gjak? Gjithnjë e më shumë njerëz ndjekin dieta të rrepta me kalori të ulët gjatë verës. Nutricionistët dhe dietologët u propozojnë klientëve të tyre zëvendësimin e akullores me një nga vaktet e ditës duke siguruar një mirëmbajtje të linjave trupore. Dhe deri më tani, gjithçka përshtatet...Por çfarë ndodh me urinë dhe sheqeriN në gjak? A është akullorja për drekë me të vërtetë e mirë siç thonë ata apo a ka ndonjë gjë tjetër për të ditur në lidhje me mirëqenien e trupit tuaj? Le ta zbulojmë së bashku!

Akullore për drekë, a mundeni? Kur pyeteni nëse është e mundur të hani akullore gjatë dietës apo jo, përgjigjja unanime është padyshim pozitive. Mjekë, nutricionistë, dietologë me pak fjalë, konfirmimi se ne nuk e shndërrojmë atë në yndyrë është një fakt mjekësor-shëndetësor! Ne mund të konsiderojmë kaloritë e një kaushi akulloreje me krem njësoj si një sallatë e shoqëruar me një sanduiç ose një pjesë të vogël makaronash me salcë. Pra, asnjë dëm në dietë dhe mbajtja e linjave perfekte përmes këtij zëvendësimi të ushqimit me një vakt është në rregull.

Gjëja që merr diskutim është kohëzgjatja e ngopjes, e cila është shumë më e ulët, si dhe kulmi pasues i glicemisë. Brenda dy orësh do të jeni shumë më të uritur pasi të hani drekë me vetëm një akullore sesa një vakt më të shëndetshëm si ato të përshkruara më lart. Me rrezikun për të ngrënë shumë në kohën e mbasdites ose në darkë, duhet menduar një zgjidhje. Në fakt, të hash një kaush me akullore me aromë frutash ose krem përcakton një kulm të vërtetë glicemik në gjak. Me pak fjalë ne do të kemi një ndjenjë të ngopjes së menjëhershme dhe me sa duket edhe më shumë energji por efekti do të jetë katastrofik. Akullore dhe sheqer në gjak.

Ky quhet efekti i rikthimit ose zbritja glicemike tipike për ata që konsumojnë snacks ose ëmbëlsira të tjera gjatë ditës. Por atëherë cila është zgjidhja? Padyshim që kurrë nuk do të dëshironim të hiqnim dorë nga shijimi i një akulloreje të mirë gjatë verës...Dhe, sekreti është që të hani më parë një sallatë me vezë të ziera dhe domate, në mënyrë që të ketë vlerën e duhur ushqyese dhe gjithashtu ngopjen e nevojshme. Vetëm atëherë mund ta plotësojmë vaktin me një akullore të vogël ose të mesme, mundësisht me fruta!

Ju bëftë mirë!

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat