Makaronat për darkë mund të konsumohen pa ju shëndoshur, rregullat që duhet të ndiqni - Bota Sot
Makaronat për darkë mund të konsumohen pa ju shëndoshur, rregullat që duhet të ndiqni

Ushqime

Makaronat për darkë mund të konsumohen pa ju shëndoshur, rregullat që duhet të ndiqni

Më: 25 nëntor 2019 Në ora: 15:31
Ilustrim

Ekspertët e Institutit Kombëtar të Shëndetit shpjegojnë se cilat janë pasojat e vërteta të karbohidrateve në peshën tonë të shëndetshme. Gjëja e parë që duhet të dini është se nuk është e vërtetë që nuk mund të hani makarona gjatë darkës, për të mos fituar peshë, duhet t’i kushtojmë vëmendje disa gjërave: këtu janë disa.

Dritë jeshile për makarona në mbrëmje. Gjithmonë dëgjojmë që karbohidratet nuk duhet të jenë pjesë e dietës sonë pas orës 5.00 pasdite sepse ato na shëndoshin. Sidoqoftë, me sa duket, ky besim është në të vërtetë një mashtrim, për kënaqësinë e të gjithë neve: duket se nuk keni një kohë të caktuar të ditës për të ngrënë makarona, për të rritur rrezikun e vënies së peshës. Ekspertët na shpjegojnë se çfarë duhet të jemi të kujdesshëm për të shijuar karbohidratet për darkë, pa u dhjamur.

Rregulla të vogla për të ngrënë makarona në mbrëmje. Le të fillojmë nga premisa që buka, makaronat dhe orizi janë ushqime të pasura me karbohidrate, që do të thotë lëndë ushqyese të përdorura nga trupi ynë për të marrë energji, kështu që ato kurrë nuk duhet të përjashtohen nga dieta jonë.

Për të shmangur shtimin e peshës, pra, qëllimi nuk është të ndaloni së ngrëni karbohidratet, por përkundrazi t’i kushtoni vëmendje porcioneve që duhet të ekuilibrohen në bazë të fizikës, moshës dhe sasisë së aktivitetit fizik të kryer.

Një rregull tjetër themelor: ki kujdes sezonin. Në fakt, ne shpesh mendojmë se problemi i një vakt makarona është spageti, në realitet për të "përkeqësuar" situatën është erëza që përdorim: përpiquni të mendoni për sasinë e vajrave dhe yndyrnave dhe kripës së pranishme në një salcë mishi që i shtojmë makaronave. Për të mos përmendur që shpesh erërat e rënda përfundojnë duke ngadalësuar tretjen.

Por pse ishim të bindur se nuk mund të hamë karbohidrate në mbrëmje? Vendi i zakonshëm i ndalimit të makaronave, bukës, patateve dhe orizit në mbrëmje vjen nga besimi i gabuar se këto ushqime, të marra në një kohë të ditës, pas së cilës nuk ka aktivitet fizik, shndërrohen jo në energji, por në yndyrë.

"Duhet të theksohet se konsumi i energjisë gjatë gjumit nuk është aq i ndryshëm nga ai i një aktiviteti të ulur në mëngjes, siç është ulja në një tavolinë para kompjuterit. Përkundrazi, për ata që kanë vështirësi për të fjetur natën, një darkë me bazë karbohidrate duket se favorizon pjesën tjetër të natës, duke stimuluar prodhimin e serotoninës i dobishëm për të shkuar në gjumë më të qetë dhe të ngopur ”, shpjegojnë ekspertët.

Për të konkluduar, pra, duhet të kemi parasysh që karbohidratet nuk duhet të kalojnë 45-60% të kalorive ditore, gjë që nuk llogarit “kur”, por “si”, kështu që nëse tejkalohet. Ushqimet të cilave duhet t’i kushtojmë vëmendje në mbrëmje janë ato yndyrore. Karbohidratet, si çdo ushqim, rrisin rrezikun për të fituar peshë kur hamë shumë, por nëse ndjekim një dietë të ekuilibruar nuk kemi asgjë për t’u shqetësuar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat