Ushqimet që luftojnë aneminë - Bota Sot
Ushqimet që luftojnë aneminë

Ushqime

Ushqimet që luftojnë aneminë

Më: 4 janar 2020 Në ora: 21:19
Foto ilustrim

Anemia ndodh kur trupi juaj nuk ka mjaft qeliza të kuqe të gjakut.

Kjo gjendje është shkaktuar kryesisht nga humbja e gjakut, shkatërrimi i qelizave të kuqe të gjakut ose paaftësia e trupit tuaj për të krijuar mjaftueshëm qeliza të kuqe të gjakut.

Një dietë që është e pasur me hekur dhe vitamina B si kjo më poshtë është e rëndësishme nëse jeni anemik.

Bimët si spinaqi dhe lakra jeshile përmbajnë hekur dhe ju ndihmojnë shumë.

Gjithashtu duhet të hani edhe mishin e shpezëve, të qengjit dhe të lopës, pasi përmban hekur.

Këto ushqime mund të ndihmojnë në menaxhimin e anemisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat