Nga sot e tutje, mos e hidhni lëvozhgën e vezës - Bota Sot
Nga sot e tutje, mos e hidhni lëvozhgën e vezës

Ushqime

Nga sot e tutje, mos e hidhni lëvozhgën e vezës

Më: 9 janar 2020 Në ora: 06:52
Foto ilustrim

Të gjithë ne i kemi hedhur lëvozhgët e vezëve. Por e vërteta në fakt qëndron se pikërisht lëvozhga ka më shumë kalcium se cdo ushqim tjetër.

Prandaj shkencëtarët këmëbngulin se për të forcuar kockat duhet me patjetër të mos i hedhim lëgozhgët.

Sigurisht ato duhen zierë mirë që të mos rrezikojmë marrjen e salmonelës, dhe më pas mund ti thërrmoni si miell e ti hidhni në miellin me të cilin bëni buke, petulla ose byrek.

Të paktën 700 mg në ditë kalcium e merrni nga vetëm një lëvozhgë, ndërkohë që qumështi nuk siguron as një të tretën e kësaj sasie.

Ndaj herën tjetër mendohuni mirë para se ti hidhni.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat