A ndikon një dietë e shëndetshme në forcimin e sistemit imunitar? - Bota Sot
A ndikon një dietë e shëndetshme në forcimin e sistemit imunitar?

Ushqime

A ndikon një dietë e shëndetshme në forcimin e sistemit imunitar?

Më: 5 prill 2020 Në ora: 23:21
Foto ilustrim

Ministrave u kërkohet të fillojnë një fushatë të ushqimit të shëndetshëm për të informuar njerëzit se një dietë e mirë mund të forcojë sistemin imunitar dhe të shmangë kërcënimin e koronavirusit.

Ekspertët kryesorë të politikës ushqimore në Britani kanë shkruar një letër drejtuar Whitehall duke thënë se ky informacion “jetësor” nuk po shpërndahej me publikun.

Ekzistojnë prova të konsiderueshme që zakonet e ngrënies ndikojnë në sistemin imunitar, i cili është përgjegjës për luftimin e infeksionit dhe sëmundjeve.

Ushqimi i frutave dhe perimeve çdo ditë nuk garanton ndalimin e infeksionit. Por i jep trupit mundësinë më të mirë të mos sëmuret rëndë.

Njerëzit e moshuar dhe ata me kushte themelore dihet se rrezikojnë më shumë nga komplikimet nga COVID-19 për shkak të sistemit të tyre imunitar të kompromentuar.

Sistemi imunitar mbështetet në qelizat e bardha të gjakut që prodhojnë antitrupa për të luftuar viruset si COVID-19.

Ushqimet e pasura me antioksidues si frutat, perimet dhe peshqit me vaj ndihmojnë në rritjen e aktivitetit të qelizave të bardha të gjakut. Mbajtja e një peshe të shëndetshme gjithashtu mund t’u japë njerëzve një shans më të madh për të mposhtur koronavirusin.

Në letrën e tyre thuhet: “Përveç masave aktuale të qeverisë, nga Qeveria kërkohet udhëzim publik i qartë dhe i informuar mirë se çfarë është e nevojshme dhe e mjaftueshme për të ruajtur sigurinë ushqimore në Mbretërinë e Bashkuar dhe përshtatshmërinë ushqyese”.

Prandaj, ne ju këshillojmë të krijoni dhe operoni strukturat e reja të punës, bazuar në parime të qarta të barazisë dhe shëndetit, dhe me metoda të koordinuara të ofrimit.

Profesori Erik Millstone nga Universiteti i Sussex dhe Profesori Terry Marsden i Universitetit Cardiff gjithashtu theksojnë se shumica e frutave, perimeve dhe sallatave të freskëta në Mbretërinë e Bashkuar vijnë nga Spanja dhe Italia, dy vende të BE-së me rastet më të mëdha me COVID-19.

Ata paralajmërojnë se këto furnizime mund të zvogëlohen me shpejtësi nëse do të kishte shumë pak njerëz për t’i zgjedhur, paketuar dhe transportuar ato dhe sugjerojnë që një ‘sistem vullnetar’ mund të vendoset për të siguruar furnizimet. 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat