Nuk ju shkon mirë Keto-dieta? Një ndryshim do të bëjë diferencë të madhe - Bota Sot
Nuk ju shkon mirë Keto-dieta? Një ndryshim do të bëjë diferencë të madhe

Ushqime

Nuk ju shkon mirë Keto-dieta? Një ndryshim do të bëjë diferencë të madhe

Më: 9 qershor 2020 Në ora: 15:44
Foto ilustrim

Të gjithë kemi dëgjuar histori të mrekullueshme të suksesit: Gjatë viteve të kaluara, Keto-dieta është shfaqur si rruga më e sigurt, më e shijshme, më e njohur për t’u dobësuar dhe rritur shëndetin e përgjithshëm, shpejt.

“Pas vetëm disa ditësh, ju filloni të digjni yndyrën e barkut që jeni përpjekur të hiqni qafe prej vitesh,” premton mjeku ushqyes klinik Josh Ax, DNM, autor i Keto-dietës. Por, për shumë njerëz, përmbajtja e planit është më e vështirë: Gratë ndjehen të uritura, të lodhura dhe në përgjithësi janë të gati për të hequr dorë pas vetëm disa ditësh në planin popullor.

Një pjesë e madhe e luftës, pohon Dr. Ax, është se shumica e grave thjesht nuk marrin mjaft nga ato që ai e quan “lëndë ushqyese më e nënvlerësuar”. Ajo lëndë ushqyese quhet kolagjen. Rreth 30 përqind e trupit të njeriut – përfshirë kockat, muskujt, lëkurën dhe tendinat – është bërë nga kjo përbërje e pasur me proteina.

“Kolagjeni luan një rol të madh strukturor në ndërtimin e lëkurës dhe indit lidhor” shpjegon Taz Bhatia, MD, një mjek dhe autor i Super Woman Rx.

Lajmi i mirë: Shtimi i kolagjenit në dietën tuaj keto do t’ju ndihmojë të merrni përfitimet e shpejta të shpejta dhe të ndiheni më mirë. Ajo siguron qelizat e trupit me blloqet e ndërtimit që i duhen për të kaluar në modalitetin e djegies së dhjamit pa shkaktuar dhimbje dhe ikjen e energjisë.

“Kombinimi i ketos me kolagjenin është si kthimi i trupit tuaj në një makinë hibride, në mënyrë që të mund të djegë dhjamin me efikasitet maksimal,” thotë Dr. Ax. Dhe ndryshimi vjen pa mundim dhe pa asnjë dhimbje urie.

Hulumtimet e publikuara në revistën Clinical Nutrition treguan se një dozë ditore e kolagjenit rrit ndjenjën e plotësisë për 40 përqind dhe zvogëlon marrjen e kalorive gjatë drekës me 20 përqind.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat