Kulaç me kajmak

Ushqime

Kulaç me kajmak

Më: 7 korrik 2020 Në ora: 13:21
Foto Ilustrim

Kulaçi me kajmak, e shndërron racionin në një moment relaksi dhe kënaqësie.

Përbërësit:

– 1 kg miell,
– Një lugë e vogël kripë,
– 50 g tharmë të freskët,
– kajmak

Përgatitja:

Në miell shtoni tharmin e ardhur dhe kripën dhe ngjishni me gjysmë litri ujë të vakët derisa të bëhet mesatarisht e butë.

Lëreni të qëndrojë (më së miri është që ta ngjishni dy herë), pastaj ndani në formë topthash të madhësisë së dëshiruar.

Lyeni me të verdhët të vezëve dhe radhisni në tepsi për pjekje.

Ngjishni fort brumin nga mielli dhe uji, pastaj krijoni disa shirita me kajmak sipër çdo kulaçi.

Piqni dhe kënaquni me bukën e shijshme shtëpiake.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat