Role me banane e gatshme për dhjetë minuta - Bota Sot
Role me banane e gatshme për dhjetë minuta

Ushqime

Role me banane e gatshme për dhjetë minuta

Më: 13 korrik 2020 Në ora: 13:05
Foto Ilustrim

Ëmbëlsirë e parezistueshme kremoze e cila do t’ju lërë pa fjalë!

Përbërësit e nevojshëm për kore:

– 250 gr biskota të bluara;
– 5 lugë supe krem çokollate apo lajthie;
– gjysmë banane;
– 100 ml qumësht;
– 5 lugë supe gjalpë të shkrirë apo margarinë (rreth 50 gr).

Përbërësit e nevojshëm për shtesë:

– 1 qese krem apo 80 gr;
– 100 ml qumësht të ftohtë;
– një banane e gjysmë;
– disa lugë krem çokollate apo lajthie për lyerje.

Përgatitja:

Në biskota të bluara shtoni gjalpin e shkrirë, kremin e çokollatës/lajthive dhe qumështin dhe ngjishni në atë mënyrë që mund t’u jepni lehtë formën.

Sipas nevojës mund ta zvogëloni apo shtoni sasinë e qumështit.

Përzierjen kalojeni në tavolinën e punës në të cilën keni vënë folinë dhe me okllai tëhollojeni përzierjen.

Tundeni kremin me qumësht dhe lyejeni sipër përzierjes nga biskotat.

Në një kënd vendosni bananet dhe me ndihmën e folies mbështillni në role.

Vendosni në frigorifer që të forcohen dhe kur t’i nxirrni dekoroni me disa lugë krem.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat