Ushqimet që luftojnë lodhjen

Ushqime

Ushqimet që luftojnë lodhjen

Më: 14 shtator 2020 Në ora: 21:34
Ilustrim

Pranvera është një simbol i rilindjes, ajo na sjell, ardhjen e ditëve të bukura. Por përveç ngarkesës së diellit dhe zgjimit të natyrës, kjo stinë sjell edhe simptoma të lodhjes. Një ndjenjë mjaft e zakonshme në këtë periudhë, që gjithashtu mund të luftohet në tavolinë.

“Në këtë sezon, në fakt, trupi ynë” – shpjegon Ciro Vestita, dietolog, fitoterapist dhe profesor i Universitetit të Pizës – “përjeton një rënie fiziologjike të energjisë dhe dieta është gjëja e parë për t’u përshtatur, duke shmangur ushqimet shumë të rënda. Me rritjen e temperaturave është e nevojshme të orientoheni në ushqime të freskëta, të pasura me kripëra minerale, dhe meqë nxehtësia favorizon inflamacionin, është më mirë të zgjidhni produktet që kundërvenë veprimin inflamator”. Mundësisht, në veçanti “ushqime të pasura me vitaminë C dhe magnez”, të tilla si bajame, xhenxhefil, fasule, bizele, perime të hidhura, asparag”.

Makarona në mbrëmje lufton pagjumësinë, stresin dhe nuk ju krijon yndyrë

Pirja  e lengjeve  është gjithashtu e rëndësishme. Dhe ju mund të filloni me “një çaj bimor, për të pirë gjatë ditës, të bëra me xhenxhefil, limon dhe mjaltë.” Në mëngjes xhinxher, ai është i pasur me magnez dhe ka aftësinë për të rritur presionin, por vetëm në hipoteza, por nuk krijon probleme për ata që kanë tension të lartë të gjakut. Shija është po aq e pasur nga pikëpamja ushqyese”.

“Për një rikarikim të menjëhershem mjalti është një ushqim i pazëvendësueshëm. Një lugë çaji në mëngjes dhe një në mbrëmje, në këtë periudhë, ndihmojnë për të ‘gjetur smaltin’”. Bajamet janë një burim i rëndësishëm i magnezit. “Një zgjidhje e shkëlqyer edhe për të thyer urinë gjatë ditës ose për një karikim para një ushtrimi fizik”, shton Vestita”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat