Ngrënia e frutave dhe perimeve përmirëson shëndetin dhe cilësinë e jetës

Ushqime

Ngrënia e frutave dhe perimeve përmirëson shëndetin dhe cilësinë e jetës

Më: 19 shtator 2020 Në ora: 11:25
Ilustrim

Ngrënia e frutave dhe perimeve përmirëson shëndetin dhe cilësinë e jetës, por kini kujdes sepse ngrënia e frutave dhe perimeve është këshillë universale për ata që vërtet dëshirojnë të ndjekin një dietë të shëndetshme. Por a jemi të sigurt që frutat dhe perimet janë vërtet pa kundërindikacione?

Hani fruta dhe perime

Në detaje, ngrënia e frutave dhe perimeve përmirëson shëndetin dhe cilësinë e jetës, por kushtojini vëmendje asaj që bëni. Për shembull, të vendosni të pini lëng në vend që të hani fruta dhe kështu të bëni një zgjedhje që është e gabuar.

Për shembull, tjetër gjë është të pish lëng portokalli dhe tjetër të hash portokall. Në rastin e parë, merrni plot vitamina, gjë që nuk është e keqe. Por nga ana tjetër hiqni dorë nga ngrënia e frutave në tërësinë e tyre dhe nga ajo pjesë që ka një fuqi të lartë ngopëse. E njëjta gjë mund të thuhet edhe për perimet.

Frutat dhe perimet, rregulli i 5 vakteve në ditë

Ndjekja e rregullit të 5 vakteve në ditë, ngrënia e frutave dhe perimeve për mëngjes dhe mesvakt është një zgjedhje e shkëlqyeshme. Situata është e ndryshme për vaktet kryesore, përkatësisht drekën dhe darkën. Në këtë rast, në varësi të kohës, konsumi i tepërt i perimeve, dhe veçanërisht i frutave mund të shkaktojë ënjtje të barkut. Për këtë arsye rregulli i konsumimit të frutave dhe perimeve deri sa të ngopeni është i vërtetë, por është gjithashtu e vërtetë që me këto ushqime, edhe pse nuk kanë shumë kalori, është mirë të mos e teproni.

Konsumi i rregullt i frutave dhe perimeve është jo vetëm i shëndetshëm, por edhe një burim lumturie. Sipas asaj që raportohet nga faqja e internetit e Fondacionit Umberto Veronesi, në fakt, pjeshkat, sallatat dhe mollët ushqejnë disponimin e mirë, përveç kësaj në një ushqyes atyre u shtohen vetitë themelore anti-kancer dhe antioksiduese.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat