Tavë pule me shegë dhe arra – Receta e veçantë

Ushqime

Tavë pule me shegë dhe arra – Receta e veçantë

Më: 18 dhjetor 2020 Në ora: 09:49
Foto Ilustrim

Mënyrat e gatimit të  mishit të pulës janë të larmishme, megjithatë pjekja dhe zierja në supë janë  alternativat më të shëndetshme.

Mishi i pulës është jo vetëm i shijshëm, por edhe i shëndetshëm

Mishi i pulës është një nga ushqimet më të pasura me kolagjen, vitaminat e kompleksit B, magnez, kalium, fosfor dhe zink

Ai është i lehtë për stomakun dhe ofron shumë proteinë të domosdoshme për mirëqenien e organizmit.

Mënyrat e gatimit të  mishit të pulës janë të larmishme, megjithatë pjekja dhe zierja në supë janë  alternativat më të shëndetshme.

Mish pule me shurup shege dhe arra

Në këtë artikull të AgroWeb.org do të mësoni një recetë interesante dhe e freskët në përbërës.

Përbërësit:

4 lugë gjelle shurup shege, (mund ta përgatisni duke zierë 4-5 lugë lëng shege me 2 lugë gjelle sheqer dhe pak lëng limoni)

2 lugë gjelle vaj ulliri,

2 lugë gjelle salcë domate,

2 lugë çaji sheqer,

Gjysmë lugë çaji piper të zi,

Gjysmë lugë çaji kanellë pluhur,

1 kg fileto pule ose kofshë pule,

2 qepë të kuqe

80 gramë kokrra shege,

30 gramë arra

Përgatitja

Mishi i pulës duhet të jetë i freskët që të ofrojë të gjitha vlerat dhe shijen e mirë.

Gatimi i kësaj recete nis me krijimin e një salce të mirëfilltë marinimi.

Merrni një enë të madhe qelqi dhe hidhni në të shurupin e shegës, vajin e ullirit, salcën e domates, sheqerin, kanellën, piperin e zi dhe pak kripë.

Përziejini mirë dhe më pas fusni filetot ose kofshët e pulës dhe qepët.

Sigurohuni që mishi i pulës të jetë i mbuluar plotësisht me këtë salcë interesante marinimi.

Mbulojeni enën me kapak dhe lëreni në frigorifer për 30 minuta ose gjatë gjithë natës.

Ndizeni furrën në 200°C.

Hiqeni enën me mish pule nga frigoriferi dhe jepini kohë që të arrijë temperaturën e ambientit.

Më pas hidheni mishin e pulës me gjithë salcën e marinimit në një tepsi dhe lëreni mishin e pulës të piqet për 35-40 minuta.

Përpara se ta servirni, në pjatë hidhni edhe pak kokrra shege dhe arra.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat