6 ushqime që ndihmojnë në rritjen e qerpikëve

Ushqime

6 ushqime që ndihmojnë në rritjen e qerpikëve

Më: 7 janar 2021 Në ora: 10:03
Foto Ilustrim

Mes qindra mënyrash për të rritur qerpikët, më të sigurta, më pak të kushtueshme dhe më të thjeshta janë ato që mund të bëhen në kushte shtëpie. Ushqimet që konsumojmë kanë një ndikim goxha të madh  në rritjen e tyre.

1- Vezët
Janë të pasura me proteina. Flokët dhe qerpikët janë të përbëra nga keratina dhe ushqimet e pasura me proteina ndihmojnë trupin të marrë nivelin e duhur të amino acideve për të prodhuar keratinën. Kjo do të bëjë që flokët dhe qerpikët tuaj të bëhen më të gjatë.

2- Salmoni
I pasur me vitamina D, B dhe Omega 3.

3- Arrat
Ndihmon qerpikët të mos këputen dhe i nxit ato të rriten më shpejt.

4. Fruta dhe perime
Frutat dhe perimet përmbajnë vitamina A dhe C dhe ju s’duhet t’i anashkaloni në asnjë vakt.

5.  Kërpudhat
Ndihmojnë në mirë-qarkullimin e gjakut dhe në prodhimin e keratinës.

6-Fasulet
Përmbajnë vitaminë H dhe acid folik, të cilat do t’i bëjnë qerpikët të ngjajnë më të trashë, më të plotë dhe më të fortë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat