Tortë e mrekullueshme nga çokollata

Ushqime

Tortë e mrekullueshme nga çokollata

Më: 21 janar 2021 Në ora: 15:33
Foto Ilustrim

Ju nevojiten vetëm tre përbërës Përbërësit:

28 biskota Oreo; – 1 lugë pluhur për ëmbëlsira; – 1 filxhan qumësht (245ml); – pak vaj. Përgatitja: Ndani gjysmën e biskotave Oreo dhe në një enë të veçantë gërryeni kremin midis tyre.

Gjysmën qiteni në një qese me zinxhir dhe shtypni me çekiç apo okllai për brumë. Biskotat e grimcuara përzieni me pluhurin e ëmbëlsirave.

Qitni qumështin dhe përzieni derisa të bëhet tretje e njëtrajtshme. Pastaj në tretje përzieni kremin nga biskotat Oreo dhe përzieni derisa të shkrihen.

Tretjen qiteni në një enë, fundin e së cilës e keni bërë me vaj dhe e keni mbuluar me letër për pjekje. Në shporet futeni një tavë, ndërkaq enën futeni në të.

Enën mbulojeni me kapak. Zieni në zjarr të lehtë 40 minuta. Me pirun sigurohuni a është e gatshme ëmbëlsira.

Lëreni që të ftohet. nga TaboolaMund t’ju interesojnë Ish-kongresisti republikan: Nëse Biden zgjidhet president, Kosova do ta ketë dikë në SHBA që ua njeh historinë Behgjet Pacolli zbulon se e kishte propozuar Adelina Ismailin për në “Sanremo 2002”, por ajo dhe nëna e saj e kishin refuzuar ftesën Publikohen pamjet: Momenti kur shoferi përplas makinën në portën e Xhamisë së Madhe të Mekës Qitni sipër çokollatën e shkrirë. Zbukurojeni sipas dëshirës dhe shërbejeni.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat