5 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse nuk konsumoni mishin e kuq

Ushqime

5 gjërat që i ndodhin trupit tuaj nëse nuk konsumoni mishin e kuq

Më: 31 janar 2021 Në ora: 08:14
Ilustrim

Pavarësisht nëse po kërkoni të kurseni kafshë ose të mbroni mjedisin ose të rregulloni dietën tuaj, këtu mund të mësoni çfarë ndodh me trupin tuaj nëse nuk konsumoni mishin e kuq.

Mund të hiqni kilet e tepërta

Mishi i kuq është i kalorifikuar. Hiqeni nga dieta juaj ditore dhe mund të shihni një rënie të kilogramëve të tepërt.

Do të jeni keni më pak aciditet në stomak

Trupat e shëndetshëm kanë nevojë për një ekuilibër të mirë të pH. Por shumica e dietës moderne sot përbëhet nga ushqime që formojnë acid, duke përfshirë mish të kuq.

Ju mund të ndiheni më pak të fryrë

Trupi e tret mishin e kuq më ngadalë sesa ushqimet e tjera, për këtë arsye mund të ndjeni kapsllëk, dhimbje barku dhe rritje të gazit pas një darke me biftek.

Ndërsa mund të përjetoni dispepsi menjëherë pasi të keni prerë mishin e kuq, kjo është kryesisht rezultat i ngrënies së ushqimeve më të shëndetshme, të pasura me fibra. Në planin afatgjatë, ju do të shtoni baktere të shëndetshme në zorrën tuaj, të cilat mund të ulin inflamacionin në të gjithë trupin dhe t’ju bëjnë të ndiheni më pak të fryrë për t’u ngritur.

Nivelet e kolesterolit tuaj mund të ulen

Mos konsumoni mishin e kuq dhe do të zvogëloni sasinë e yndyrnave të ngopura, të cilat janë të lidhura me nivele më të larta të kolesterolit. Shoqata Amerikane e Zemrës rekomandon që të merrni jo më shumë se 5 deri në 6 përqind të kalorive tuaja ditore nga yndyra e ngopur. Ky ekuilibër zvogëlon rrezikun për të pasur kolesterol të lartë, i cili mund të çojë në grumbullimin e pllakave në muret e arterieve, thotë Ëarren.

Ju mund të zvogëloni rrezikun tuaj për kancer të caktuar

Gatimi i mishit të kuq në temperatura të larta shkakton prodhimin e disa përbërjeve që mund të shkaktojnë kancer të zorrëve tek njerëzit me një predispozitë gjenetike. Mishi i kuq i përpunuar , si nxehtë dhe suxhuk, gjithashtu ka nitrite, si në mënyrë natyrale ashtu edhe si konservues të shtuar. Nitratet mendohet se kontribuojnë në kancer.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat