Nuk e konsumoni kurrë mëngjesin/ Zbuloni çfarë ndodh me trupin tuaj nëse hiqni këtë vakt

Ushqime

Nuk e konsumoni kurrë mëngjesin/ Zbuloni çfarë ndodh me trupin tuaj nëse hiqni këtë vakt

Më: 9 shkurt 2021 Në ora: 15:13
Ilustrim

Mëngjesi zakonisht quhet si “vakti më i rëndësishëm i ditës”. Por kjo ngre pyetjen nëse kjo thënie është e vërtetë apo thjesht një mit. Përafërsisht  25% e amerikanëve e anashkalojnë këtë vakt çdo ditë dhe madje është bërë një trend për ta bërë këtë.

Këtu do të gjeni disa nga përfitimet dhe disavantazhet e ndryshme të konsumimit të mëngjesit

Mund të shtoni peshë.

Pavarësisht nga ideja që anashkalimi i mëngjesit çdo ditë mund të çojë në humbje peshe, nuk është plotësisht e drejtë. Disa studime kanë treguar se qëndrimi i uritur në mëngjes mund të lidhet me  mbipesha , jo vetëm tek fëmijët dhe popullatat më të reja, por edhe tek të moshuarit.

Kjo mund të ndodhë sepse heqja e mëngjesit mund t’i bëjë njerëzit të hanë më vonë. Ushqimi para gjumit çon në shtim në peshë. Por një studim gjithashtu tregoi se kapërcimi i mëngjesit mund të shkaktojë shtim në peshë edhe nëse nuk hani tepër gjatë gjithë ditës sepse ora e brendshme e trupit prishet.

Humori juaj përkeqësohet.

Kalimi i mëngjesit shoqërohet me çrregullime të humorit tek të rriturit. Njerëzit të cilët nuk hanë në mëngjes kanë tendencë të kenë depresion më shpesh. Gjithashtu, kapërcimi i vaktit të parë të ditës 4 ose 5 herë në javë mund të çojë në një rrezik në rritje të  zhvillimit të diabetit të tipit 2 me 55%. Gjithashtu mund të lidhet me nivele të ulëta të sheqerit në gjak.Kur niveli i glukozës në gjak ulet, rezulton në ndryshime të shpejta të humorit, si gjendja e përgjithshme e humorit dhe nervozizmi. Kjo është arsyeja pse nuk duhet të jetë më e ulët se 70 miligramë për decilitër (mg / dL).

Ndiheni të lodhur midis orës 12 dhe 4 pasdite

Në mëngjes, pas një pauze të gjatë pa ushqim, rezervat tuaja të glikogjenit janë të ulta dhe ju duhet më shumë energji për të punuar në mënyrë produktive. Pasi të keni ngrënë mëngjes, trupi juaj fillon të zbërthejë acidet yndyrore për të prodhuar energjinë e nevojshme. Nëse nuk keni mëngjes, edhe nëse ndiheni mirë në mëngjes, mund të ndiheni shumë të rraskapitur brenda disa orësh. Ju gjithashtu mund të përpiqeni të përqendroheni te gjërat dhe të ndjeheni të lodhur pasdite .

Truri juaj mund të bëhet më i mprehtë.

Studiuesit kanë zbuluar se agjërimi me ndërprerje ka disa efekte të dobishme. Ky lloj i ngrënies do të thotë që ju të kaloni periudha agjërimi çdo ditë (normalisht ato përbëhen nga 8 orë ngrënie dhe 16 orë agjërim). Pra, nëse anashkaloni mëngjesin për të plotësuar këto 16 orë, në fakt mund të jetë i mirë për trurin tuaj dhe kujtesa juaj mund të përmirësohet.Sidoqoftë, nëse nuk është në formën e agjërimit të përhershëm, një tjetër studim ka zbuluar se anashkalimi i vakteve mund të ketë një efekt negativ në aktivitetin e trurit.

Procesi i plakjes mund të përshpejtohet

Mund të jetë e vështirë të besohet, por anashkalimi i mëngjesit mund të ndryshojë plakjen. Kufizimi i kalorive dhe agjërimi i përhershëm mund të ndihmojnë në rritjen e hormoneve të rritjes dhe uljen e niveleve të insulinës . Sidoqoftë, disa njerëz mund të zgjedhin të kalojnë darkën në vend të kësaj.

Niveli juaj i aciditetit rritet.

Dietologët thonë se ngrënia e mëngjesit është edhe më e rëndësishme për njerëzit që merren me zbaticën e acidit. Duke e kapërcyer atë, niveli i aciditetit tuaj mund të rritet dhe mund të vuani nga urth dhe dispepsi .

Mund të ndjeheni të trullosur dhe të vuani nga dhimbjet e kokës.

Dieta e gabuar dhe anashkalimi i vaktit mund të shkaktojnë dhimbje koke ose migrenë. Ekspertët thonë se edhe mëngjeset e vonuara ose të parregullta mund të ndikojnë në trupin tuaj. Kjo zakonisht është për shkak të niveleve të glukozës në gjak të njerëzve që bien shumë të ulta. Dhimbjet e kokës të prodhuara nga mungesa e ushqimit shpesh janë të forta dhe mund të shoqërohen me të përziera të lehta. Ka edhe disa simptoma të tjera që mund të përfshijnë zhurmë, zbehje dhe djersitje.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat