Kjo është mosha e duhur se kur bebet duhet konsumuar vezët

Ushqime

Kjo është mosha e duhur se kur bebet duhet konsumuar vezët

Më: 27 shkurt 2021 Në ora: 07:12
Ilustrim

Shumë nga profesionistët shëndetësorë, në të kaluarën kanë rekomanduar të jepni kohë bebit tuaj për të konsumuar vezët për shkak të shqetësimeve të alergjisë që formon.

Vezët përmbajnë 70 kalori dhe ka vlera mjaft ushqyese shkruan Healthline.

E mira e vezës është përmbajtja e 250 miligram kolinës, e cila ndihmon në funksionimin e mëlcisë është transportimin e lëvdëve ushqyese në zonat tjera të trupit.

Në përgjithësi, vezët janë të pasura me riboflavin, B12 dhe folate.

Cilat janë rreziqet e konsumimit të vezëve te bebet?

Disa ushqime dihet se janë ndër shkaqet më të zakonshme të reaksioneve alergjike tek bebet.Këtu përfshihen:

-Vezët,

-Soja,

-Peshku

Mjekët rekomandonin që të prisnin t’i jepnin bebit tuaj tërë vezën, domethënë të verdhën e verdhë dhe të bardhë, deri pas ditëlindjes së tyre të parë. Kjo sepse deri në dy përqind të fëmijëve janë alergjikë ndaj vezëve.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat