Ngrënia e mishit 3 herë në javë rrit rrezikun për tu prekur nga kjo sëmundje

Ushqime

Ngrënia e mishit 3 herë në javë rrit rrezikun për tu prekur nga kjo sëmundje

Më: 2 mars 2021 Në ora: 16:31
Ilustrim

Një studim ka zbuluar se ngrënësit e rregullt të mishit kanë më shumë të ngjarë të vuajnë nga gjendje kronike shëndetësore sesa ata që shmangin ose reduktojnë produktet e kafshëve.

Hulumtimi nga Universiteti i Oksfordit zbuloi se një konsumues i madh i mishit ha 70 gram mish, të përpunuar ose të papërpunuar, më shumë sesa një bashkëmoshatar dhe ka 15 përqind rrezik më të lartë për tu prekur nga sëmundjet e zemrës, 30 përqind më shumë të ngjarë të ketë diabet dhe pothuajse një e treta (31 përqind) më shumë gjasa të zhvillojnë pneumoni në të ardhmen.

Por rreziqet e një diete të mbushur me mish vlen edhe për shpendët, me një rritje prej 30 gramë në ditë të shpendëve dietikë duke rezultuar në një rrezik 14 për qind më të madh të diabetit.

Të dhënat nga pothuajse gjysmë milioni britanikë që morën pjesë në studimin dhjetëvjeçar zbulojnë gjithashtu se njerëzit që hanë mish tre ose më shumë herë në javë kanë më shumë gjasa të pinë duhan, të pijnë alkool, të jenë mbipeshë dhe të konsumojnë një sasi joadekuate të frutave dhe perimeve.

Sidoqoftë, autorët e studimit thonë se shumica e çështjeve që lidhen me shëndetin zvogëlohen kur llogariten për BMI. Kjo sugjeron që disa nga korrelacionet midis mishit dhe problemeve shëndetësore janë shkaktuar nga njerëzit mbipeshë, të cilët janë në rrezik në rritje të kushteve shëndetësore për shkak të peshës së tyre që hanë një sasi standarde mishi.

Si rezultat, është e vështirë të thuash se sa ngrënia e mishit shkakton drejtpërdrejt shqetësime shëndetësore ose nëse është një rast i njerëzve që hanë mishin që ka më shumë yndyrë dhe për këtë arsye ndihen më të rrezikuar nga të njëjtat shqetësime shëndetësore.

Sidoqoftë, krahasimi i të dhënave nga 475,000 njerëz të botuar në revistën BMC Medicine  tregon një lidhje të rëndësishme midis ngrënies së mishit dhe ankesave shëndetësore.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat