Të gjithë i bëjnë tri gabime me vezët e ziera, ato janë shumë të rrezikshme: Ju i hani kur u ka mbaruar afati, pa e ditur as vetë!

Ushqime

Të gjithë i bëjnë tri gabime me vezët e ziera, ato janë shumë të rrezikshme: Ju i hani kur u ka mbaruar afati, pa e ditur as vetë!

Më: 7 mars 2021 Në ora: 09:00
Foto ilustrim

I preferoni vezët e ziera? Është mirë, sepse ky variant i gatimit është më i shëndetshëm. Por çfarë bëni me ato të cilat i keni zier dhe nuk i keni ngrënë? Sa gjatë mund t’i mbani në frigorifer?

Shkencëtarët e Agjencisë Amerikane të Ushqimit dhe Ilaçeve (FDA) thonë që vezët e ziera do të jenë të “freskëta” madje edhe kur i mbani shtatë ditë në frigorifer.

Gabimin të cilin shumica e bëjnë është kur i vendosin në frigorifer.

Kushti që të zgjasin një javë është që menjëherë pas zierjes dhe ftohjes, më së shumti 2 orë më vonë, vendosni në frigorifer.

Kur është fjala për lëvozhgën, ekziston edhe një gjë e rëndësishme dhe ajo është që nuk duhet hequr derisa veza të mos ftohet plotësisht, sepse kjo dukshëm do të ulë afatin e përdorimit.

Dhe sa gjatë “bën” të qëndrojnë në temperaturë dhome?

Si edhe për të gjithë ushqimin e zier, e njëjta rregull vlen edhe për vezët e ziera shumë – nuk janë “të sigurta” për ushqim nëse janë lënë në temperaturë dhome më shumë se dy orë.

Edhe pse ende nuk janë afër, mendoni për këtë para se të vendosni që me vezë shumëngjyrëshe të dekoroni tavolinën, paralajmërojnë ekspertët! 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat