Tortë Mimoza e kripur me patate

Ushqime

Tortë Mimoza e kripur me patate

Më: 8 mars 2021 Në ora: 19:27
Foto ilustrim

ariant i tortës së kripur Mimoza, ndryshe nga ai i ëmbli, ka disa versione për t’u përgatitur. Për shembull, si bazë, mund të shërbejë ose tuli i bukës ose patatja. Ne po e përgatisim me patate…

Përbërësit për një tortë mesatare

4-5 patate mesatare

2-3 karota

Disa feta proshutë (mortadelë apo ç’të dëshironi. Nëse nuk doni shije mishi atëherë këtë shtresë mund ta zëvendësoni me feta salmon)

Majonezë

Misër të zier

3-4 kokrra vezë të ziera

Përgatitja:

Zieni patatet dhe pritini në kubikë ose në feta rrumbullake, jo shumë të trasha. Shtroni pjesën e parë të tortës dhe lyejeni me pak majonezë në mënyrë që patatet të marrin shije. Sipër saj grini karrotat në rende. Rregulloni shijen e tyre me pak kripë e piper.

Në të njëjtën anë të rendes grini vezët e ziera duke plotësuar kështu shtresën e tretë. Në këtë moment shtroni proshutën ose salmonin (varet kë keni zgjedhur). Vendosni një shtresë të hollë majoneze dhe mbylleni me një përzierje patatesh në kubikë dhe kokrra misri.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat