Ushqimet, që nuk ju lënë të uritur

Ushqime

Ushqimet, që nuk ju lënë të uritur

Më: 7 prill 2021 Në ora: 19:30
Foto ilustrim

Keni harruar të shkoni për të blerë, e duhet të mendoni një shujtë aty për aty, me ato pak ushqime që ju kanë mbetur. Ja çfarë gjithmonë duhet të keni në frigorifer

VEZËT

Këto bomba me proteina mund t'i piqni, zieni, dhe t'i kombinoni në mënyra të ndryshme. Vezët mund t'i shtoni edhe në sallatë, supës apo edhe si ushqim i vetëm.

JOGURTI

Jogurti i zakonshëm është burim i lirë për proteina dhe kalcium, që mbrojnë dhëmbët dhe eshtrat. Aty mund të shtoni dhe disa drithëra dhe pemë dhe të keni një kafjall të hatashëm.

FRUTAT E NGRIRË TË MALIT

Në një gotë mjedra gjenden 80 kalori, e posedon edhe 9 gramë fibra ushqyes që ruajnë shëndetin e sistemit tretës. Nëse nuk i keni të freskëta, atëherë përcaktohuni për ato të ngrirat.

ORIZ DHE MAKARONA

Një pako me oriz të vrugtë ose makarona janë diçka që kurrë nuk ju lënë të uritur. Orizit të zier apo makaronave shtoni disa perime të freskëta, shtoni disa pika vaj ulliri dhe do të keni një shujtë të hatashme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat