Rizoto e shijshme me kungull të verdhë

Ushqime

Rizoto e shijshme me kungull të verdhë

Më: 8 prill 2021 Në ora: 23:00
Foto ilustrim

Një pjatë e parë vërtet e shijshme, e riinterpretuar në versionin vegan.

Përërësit:

300 gr tul kungulli i verdhë

Një kub koncentrat

250 gr oriz për rizotoushq

Vaj ulliri ekstra i virgjër

½ qepe

Një thelpi hudhër

Kripë

Piper

50 gr gjalpë

Gjysmë gote verë e bardhë

Disa copëza bajamesh

Përgatitja:

Si fillim, prisni tulin e kungullit në kubikë.

Në një tenxhere të vogël, ziejeni atë me gjysmë gote ujë dhe pak kripë.

Lëreni të ziejë në zjarr të ngadaltë me kapak derisa të zbutet dhe provojeni me një pirun.

Ndërkohë, në një tigan, hidhni vajin e ullirit, skuqni hudhrën dhe qepën e prerë në shirita të hollë.

Në një tenxhere tjetër me ujë të vluar shtoni koncentratin e perimeve.

Kur qepa të jetë skuqur, shtoni orizin dhe kalojeni në tigan për disa minuta. Më pas shtuajeni me verë të bardhë dhe pastaj shtoni një nga një garuzhdet me lëngun e koncentratit.

Në mikser, fruloni kungullin e zier dhe shtojeni gradualisht te orizi.

Shtoni kripë e piper sipas shijes.

Sapo të jetë gatuar, shtoni gjalpin dhe përziejeni supën me të.

Për ta bërë më të shijshme dhe më të bukur në pjatë shtoni disa fletëza bajamesh.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat