Presh me susam dhe vezë

Ushqime

Presh me susam dhe vezë

Më: 11 prill 2021 Në ora: 12:26
Foto ilustrim

Pjatë e thjeshtë që i shkon shumë drekës në familje.

Përbërësit:

700 gr presh

2 vezë

2 lugë fara susami

Pak manxuranë

Vaj ulliri

Kripë

Piper

Përgatitja:

Pastroni preshat dhe prijini në feta me trashësi 2 cm. Shtojini në ujë valë për 10 minuta.

Në një tenxhere ose tigan shtoni pak vaj ulliri dhe piqni farat e susamit derisa të marrin ngjyrë të artë, shtoni preshat dhe kavardisini për disa minuta.

Rrihni vezët me kripë e piper, shtojini tek preshat, hiqini nga zjarri dhe përziejini. Aromatizojeni pjatën me manxuranë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat