Pse bajamet janë thelbësore në dietën tonë?

Ushqime

Pse bajamet janë thelbësore në dietën tonë?

Më: 2 maj 2021 Në ora: 12:31
Ilustrim

Përfshirja e bajameve në dietën tonë është një zakon që të gjithë duhet të fillojmë.

1. Ato ulin kolesterolin “e keq”

Një studim i botuar në revistën shkencore “Journal of Nutrition” tregoi se konsumi i rregullt i bajameve shoqërohet me ndryshime të favorshme në nivelet e kolesterolit HDL ose “të mirë”. Në veçanti, midis pjesëmarrësve që konsumuan bajame, kishte një përmirësim në nivelet e kolesterolit HDL dhe aftësinë e tij për të hequr kolesterolin nga qarkullimi.

2. Ato forcojnë mbrojtjen e trupit

Bajamet janë një burim i mirë i vitaminës E, e cila vepron si një antioksidant i fuqishëm, duke forcuar mbrojtjen e trupit dhe duke mbrojtur qelizat nga stresi oksidativ, i cili shoqërohet me rrezikun e sëmundjeve të ndryshme kronike.

3. Ata mbrojnë shëndetin e zemrës

Një studim i kryer në Britaninë e Madhe tregoi se ngrënia e bajameve mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjeve të zemrës, duke rritur shëndetin e enëve të gjakut.

4. Ato lehtësojnë humbjen e peshës

Një studim i botuar në Revistën Europiane të të Ushqyerit zbuloi se pjesëmarrësit që përfshinin bajame në dietën e tyre, humbnin më shumë peshë sesa ata që hanin karbohidrate komplekse. I njëjti studim zbuloi se pjesëmarrësit që hanin bajame çdo ditë si meze të lehtë nuk shtuan peshë, me gjithë konsumimin e kalorive shtesë. Studiuesit arritën në përfundimin se ata nuk shtuan peshë sepse ndiheshin të ngopur dhe nuk hanin asgjë tjetër midis vakteve të tyre.

Sa bajame për të ngrënë?

40-50 gram bajame në ditë janë të mjaftueshme për të marrë përfitimet e nevojshme.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat