Dëshirat e natës vonë pengojnë humbjen e peshës, ja 5 ushqime të shëndetshme për të zgjedhur

Ushqime

Dëshirat e natës vonë pengojnë humbjen e peshës, ja 5 ushqime të shëndetshme për të zgjedhur

Më: 6 maj 2021 Në ora: 09:41
Foto ilustrim

Dëshirat janë fajtorët pse shumë herë dieta jonë nuk funksionon. Dëshirat e këqija mund ta plotësojnë shpesh një qejf dhe kështu të pengojnë qëllimet e humbjes së peshës. Nëse jeni dikush që përpiqeni të humbni peshë dhe nuk mund të ndaloni snacking, ja një ndihmë.

Megjithëse snacking mund të pengojë qëllimet tuaja të humbjes së peshës, kur zgjidhen ushqimet e duhura, nuk shkakton ndonjë dëm. Këtu janë pesë ushqimet që duhet të zgjidhni për atë pickim natën vonë.

Banane

Bananet janë të mira për zorrën dhe mendjen. Këto ndihmojnë në rritjen e prodhimit të melatoninës në trup, e cila nga ana tjetër ju ndihmon të bëni një gjumë të mirë. Jo vetëm kaq, bananet janë një burim i mirë i fibrave, vitaminave dhe mineraleve. Ju mund të shtoni gjalpë bajame në banane të copëtuara ose të bëni një smoothie me banane. Ju mund të përzieni bananen me kos dhe të shtoni disa arra në të për shëndet të mirë të trurit dhe zorrëve.

Vezë

Të lira dhe të lehta për tu përgatitur, vezët krijojnë një meze të lehtë të gjithanshme. Ju mund të mbani në frigorifer disa vezë të ziera fort, për dëshirat tuaja të natës vonë. Nëse keni kolesterol të lartë, mund të zgjidhni të hani vetëm të bardha vezësh, të cilat kanë 6 gram proteina që shuajnë urinë, vitaminë B12 dhe një sasi më të ulët yndyre sesa në të verdhën e vezës. Vezët janë një burim i pasur i selenit, vitaminës D, B6, B12 dhe mineraleve si bakri, hekuri dhe zinku. Vezët krijojnë një burim të plotë të proteinave, pasi ka të nëntë aminoacidet thelbësore, përfshirë ato që trupi ynë nuk mund të sintetizojë.

Arra

Gjithmonë mbajini disa fruta të thata të përziera, në mënyrë që kur të keni uri në kohë të çuditshme, të mund të kapni një grusht arra të shëndetshëm. Arrat janë një burim i pasur i vitaminave, proteinave dhe ushqyesve të tjerë thelbësorë. Nutricionistët pretendojnë se ngrënia e 1,5 ons arra çdo ditë mund të zvogëlojë rrezikun e sëmundjes së zemrës. Është më mirë të zgjidhni arra të pakripura.

Kivi

Kivit janë të pasura me vitaminë C dhe krijojnë një meze të lehtë dhe të kënaqshme. Ato janë një burim natyral i serotoninës, e cila promovon relaksimin dhe nxit ndjenjën e ngopjes. Mund të konsumoni kivi të freskëta ose të thani feta kivi dhe t’i shtoni në smoothie-n tuaj. Ju gjithashtu mund të bëni kivi të pjekura në furrë, të cilat përbëjnë një trajtim të shëndetshëm, me kalori të ulët.

Makhanas

Gjithashtu të quajtura Euryale Ferox, arrat e dhelprave, makhanat janë një meze e lehtë indiane. Ju mund të keni një tas të vogël me makhana të pakripura dhe të thara në ajër për rostiçerin tuaj në mesnatë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat