​Tri lloje të mira të çajit për t’i konsumuar para gjumit

Ushqime

​Tri lloje të mira të çajit për t’i konsumuar para gjumit

Më: 9 maj 2021 Në ora: 22:47
Foto ilustrim

Ju nuk duhet të hani ushqime të rënda para se të shkoni në shtrat pasi kjo mund të ndikojë negativisht në tretjen tuaj dhe më pas në ritmin e gjumit.

Nutricionistët rekomandojnë që të pini një nga këto tri lloje çaji para gjumit, pasi që ata nuk përmbajnë kafeinë, janë të shëndetshëm, të mirë për tretjen dhe shëndetin e zorrëve.

Çaj xhenxhefili

Është jashtëzakonisht i shëndetshëm dhe dietologët ju këshillojnë të pini një filxhan nga ky çaj para gjumit.

Disa studime kanë treguar se xhenxhefili mund të përshpejtojë zbrazjen e stomakut, gjë që mund të parandalojë tretjen e ushqimit. Kjo do të thotë që stomaku juaj nuk do t'ju shqetësojë kur të flini. Përveç kësaj, xhenxhefili mund të lehtësojë disa probleme të tjera, të tilla si fryrja e barkut dhe kapsllëku.

Çaj nenexhiku

Mente është përdorur me shekuj për të lehtësuar problemet gastrointestinale. Ajo qetëson stomakun duke parandaluar kontraktimin e muskujve të stomakut, i cili më pas parandalon ngërçet e stomakut.

Kjo barishte është treguar veçanërisht e dobishme për njerëzit që kanë sindromën e zorrëve të irrituara, andaj rekomandohet që të pini një filxhan çaj nenexhiku para se të flini pasi do të qetësojë aparatin tretës dhe mund të flini më lehtë.

Çaj kamomili

Ka veti që ndihmojnë në relaksim, andaj është mirë të pini çaj kamomili para gjumit. Kamomili gjithashtu ka një numër përfitimesh për zorrët. Një filxhan me këtë lloj të çajit do t'ju ndihmojë patjetër të flini.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat