Zbulohet ushqimi më i mirë për femrat shtatzënë

Ushqime

Zbulohet ushqimi më i mirë për femrat shtatzënë

Më: 6 qershor 2021 Në ora: 12:52
Foto ilustrim

Një studim i ri, që ka grumbulluar të dhëna nga 18 studime të mëparshme, ka zbuluar se kush është ushqimi më i mirë për femrat që presin një fëmijë.

Sipas studimit, veza ul mundësinë për lindje të parakohshme dhe ul rrezikun e depresionit.

Autorja e studimit dhe dietologia Cordelia Woodward tha: “Vezët janë të pasura me proteina, me vlera ushqyese dhe burim vitamine D, që është thelbësore për shtatzëninë.

Përmbajnë edhe acide yndyrore që ulin rrezikun e lindjes së parakohshme dhe rrezikun e depresionit te nëna”.

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat