Ushqimet që rrisin imunitetin e fëmijëve

Ushqime

Ushqimet që rrisin imunitetin e fëmijëve

Më: 13 qershor 2021 Në ora: 00:00
Foto ilustrim

Sidomos gjatë kësaj periudhe dhe për shkak të pandemisë së koronavirusit, është e rëndësishme t’i kushtoni vëmendje jo vetëm dietës suaj, por edhe asaj të fëmijëve. Për shkak se është e rëndësishme për të forcuar sistemin imunitar të fëmijëve, duke mbrojtur trupin e tyre.

Ushqimet që ndihmojnë në rritjen e sistemit imunitar të fëmijëve janë ato që përmbajnë vitamina A, E, C dhe D, si dhe minerale hekuri dhe zinku.

Këtu janë disa nga ushqimet më të rëndësishme që duhet të përfshini në dietën tuaj nëse nuk jeni tashmë:

Karrota

Brokoli

Kungull

Avokado

Portokalli

Mollë

Limoni

Kivi

Papaja

Grejpfrut

Tërshëra

Marule

Zemer

Arra

Vezët

Perime

Salmon

Peshk ton

Karkaleca deti

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat