E hani këtë ushqim çdo ditë dhe nuk e dini që është fajtori kryesor për mbipeshën

Ushqime

E hani këtë ushqim çdo ditë dhe nuk e dini që është fajtori kryesor për mbipeshën

Më: 1 gusht 2021 Në ora: 18:54
Foto ilustrim

A e dini se ka një shans të madh që fajtori për shtim të peshës të jetë ushqimi që konsumoni çdo ditë – buka e bardhë. Vetëm tre feta bukë të bardhë në ditë do të rrisin mundësinë për të shtuar kilogramë shtesë.

Në një studim të ri nga Universiteti i Navarre në Spanjë, shkencëtarët zbuluan se vetëm tre feta bukë të bardhë në ditë pothuajse dyfishuan gjasat për të qenë mbipeshë.

Ata gjurmuan peshën e pothuajse 10.000 njerëzve gjatë pesë viteve dhe studimi zbuloi se tre feta bukë të bardhë ishin të mjaftueshme për të qenë mbipeshë, dhe nga ana tjetër, buka me drithëra nuk çon aspak në shtim në peshë.

Njerëzit që hanë 120 gram ose më shumë bukë të bardhë në ditë janë gjetur të kenë 40 për qind më shumë gjasa të jenë obezë, në krahasim me njerëzit që hanë 60 gram ose më pak bukë të bardhë në javë.

Meqenëse një fetë bukë e bardhë peshon mesatarisht 40 gram, kjo do të thotë që vetëm tre feta bukë të bardhë në ditë mund të rrisin në mënyrë drastike shanset për të fituar kilogramë shtesë.

Këto rezultate mund të shqetësojnë shumë që e fillojnë ditën me një fetë bukë të bardhë dhe zakonisht hanë një sandviç për drekë. Shkencëtarët besojnë se nuk shkakton një ndjenjë të ngopjes, e cila përfundimisht reflektohet në bel.

Buka e bardhë zakonisht përmban lëndë ushqyese më pak të dobishme dhe mund të përmbajë sheqer shtesë dhe nganjëherë sasi më të larta kripe.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat