Era e ushqimit, kënaqë dëshirën për të konsumuar

Ushqime

Era e ushqimit, kënaqë dëshirën për të konsumuar

Më: 10 shtator 2021 Në ora: 21:16
Foto ilustrim

Era e ushqimit të skuqur mund t’ju ​​bëjë të porosisni një vakt me kalori të lartë. Sidoqoftë, nëse jeni të ekspozuar ndaj kësaj arome për më shumë se dy minuta, ka më shumë të ngjarë të kënaqeni me frutat.

Një studim i ri i botuar në Journal of Marketing Research zbulon se era e ushqimit mund të kënaqë drejtpërdrejt nevojën për ta konsumuar atë. Arsyeja për këtë është se truri jo gjithmonë e dallon burimin e kënaqësisë shqisore.

Era e ushqimit mund të jetë një” armë e fuqishme “për t’i rezistuar dëshirave për ushqim”, tha autori kryesor, Dr. Dipayan Biswas, Profesor i Marketingut në Shkollën e Biznesit të Universitetit të Floridës së Jugut, dhe shtoi: “Në fakt, stimujt delikate ndijor si era mund të jenë më efektive në ndikimin e zgjedhjeve të ushqimit për fëmijët dhe të rriturit sesa masat kufizuese”.

Biswas zbuloi një lidhje të drejtpërdrejtë midis kohëzgjatjes së kohës së ekspozimit dhe nëse dikush do të kënaqte apo jo. Ai kreu një seri testesh duke përdorur një nebulizator të padukshëm, i cili veçmas lëshonte erën e ushqimeve të shëndetshme dhe jo të shëndetshme, biskota kundrejt luleshtrydheve, pica kundrejt mollëve.

Ai zbuloi se pjesëmarrësit të ekspozuar ndaj erës së biskotave për më pak se 30 sekonda ishin më të prirë ndaj biskotave. Por ata që u ekspozuan për më shumë se dy minuta nuk e konsideruan këtë biskotë të dëshirueshme dhe në vend të kësaj zgjodhën luleshtrydhe.

Ai kishte të njëjtat rezultate kur u testua era e picës dhe mollëve. Ata gjithashtu mësuan se ushqimet që nuk lëshojnë aroma të forta zakonisht nuk shoqërohen me një shpërblim, kështu që ato kanë pak ndikim në atë që porosisim.

Hulumtimi i mëparshëm i Biswas tregoi se drita dhe vëllimi i muzikës ndikojnë në zgjedhjen e ushqimit. Sidoqoftë, ky është hulumtimi i parë që vërteton se një shqisë mund të kompensojë një tjetër.

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat