Ushqimet që nuk duhet larë para gatimit

Ushqime

Ushqimet që nuk duhet larë para gatimit

Më: 13 shtator 2021 Në ora: 09:07
Foto ilustrim

Larja e plotë e ushqimit duket të jetë gjëja më e mirë për t’u siguruar që është pastruar nga papastërtitë dhe bakteret.

Sidoqoftë, ka disa ushqime që shumë i lajnë para gatimit, për të cilat nuk duhet të keni nevojë. Qendrat për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC) thonë se larja e këtyre ushqimeve në fakt mund të bëjë më shumë dëm sesa dobi.

Pasi të keni blerë produkte mishi ose shpendësh në dyqan, mund të ndjeni një tendencë për t’i shpëlarë këto artikuj për të hequr qafe gjithçka që ka mbetur nga ferma ose vetëm nga paketimi në të cilin ishin mbajtur. Sidoqoftë, CDC nuk e rekomandon këtë.

“Larja e mishit të papërpunuar, pulës, gjeldetit ose vezëve mund të përhapë mikrobe në lavamanin tuaj, sipërfaqet e punës dhe sipërfaqet e tjera në kuzhinën tuaj. Këto mikrobe mund të futen në ushqime të tjera, të tilla si sallata ose fruta”, tha agjencia.

Një studim i kohëve të fundit nga Departamenti Amerikan i Bujqësisë (USDA) zbuloi se larja e mishit ose shpendëve rrit rrezikun e kontaminimit të ndërsjellë në kuzhinë, gjë që mund të çojë në sëmundje të shkaktuara nga ushqimi. Agjencia u bën thirrje konsumatorëve që të ndalojnë këtë zakon të rrezikshëm menjëherë.

Shmangni larjen e mishit të papërpunuar dhe shpendëve sepse bakteret potencialisht të dëmshme në sipërfaqen e produktit të papërpunuar mund të grumbullohen në përqendrime të larta brenda lavamanit dhe të ndotin ushqimin e përfunduar”, paralajmëron USDA.

Agjencitë gjithashtu theksojnë se shumica e baktereve të lidhura me këto produkte janë mjaft të lirshme, kështu që shpëlarja e artikujve mund të shkundë bakteret dhe ta lejojë atë të përhapet lehtë. “Larja e vezëve mund të ndihmojë në transferimin e baktereve të dëmshme si salmonella nga pjesa e jashtme e vezës në pjesën e brendshme të vezës”, shpjegon Conor O’Flynn

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat