11 ushqime që të gjithë njerëzit me diabet duhet t'i mbajnë në kuzhinën e tyre!

Ushqime

11 ushqime që të gjithë njerëzit me diabet duhet t'i mbajnë në kuzhinën e tyre!

Më: 21 shtator 2021 Në ora: 16:59
Foto ilustrim

Kur keni diabet, gjëja më e rëndësishme për shëndetin është dieta. Shumë ushqime, si ëmbëlsirat e shpeshta, ju privohen, prandaj fokusi është kryesisht tek të ngrënit shëndetshëm.

Mjekja Martha McKittrick, thotë se synimi është të shtoni në dietën tuaj ushqime që ndihmojnë në menaxhimin e sheqerit në gjak dhe ta ktheni gjithë këtë në një stil jetese. Këtu gjeni 11 ushqime të rekomanduara nga ekspertët pikërisht për këtë. 

1. Gjithë drithërat e plota: Mendoni për oriz kaf, quinoa, tërshërë, elb etj

2. Vezë

3. Patate të ëmbla

4. Peshk si salmon, sardele etj

5. "Të gjelbrat" si spinaq, lakër jeshile etj

6. Avocado

7. Fasule, qiqra

8. Kos grek

9. Berries: Manaferrat, luleshtrydhet, boronicat, mjedra

10. Arra

11. Kanellë

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat