3 ushqimet që mund të përkeqësojnë dhimbjet e gjymtyrëve

Ushqime

3 ushqimet që mund të përkeqësojnë dhimbjet e gjymtyrëve

Më: 29 korrik 2017 Në ora: 17:56
Ilustrim

Nuk ka gjë më të tmerrshme sesa dhimbja dhe ënjtja e gjymtyrëve.

Nëse nuk e keni parasysh këtë ndjesi, duhet të dini se rreth 1 në 5 të rritur vuajnë nga artriti.

Edhe pse nuk ka një mënyrë për t’u siguruar që dhimbja e gjymtyrëve të zhduket plotësisht, studimet tregojnë se disa ushqime të caktuara – ato të quajtura anti-inflamatore, si vaji i ullirit, frutat e thata dhe peshku i yndyrshëm – mund të ndihmojnë në lehtësimin e dhimbjeve.

Por, ashtu siç ka ushqime që mund të lehtësojnë dhimbjet, ka edhe të tjera që mund t’i përkeqësojnë edhe më shumë dhimbjet, sigurisht nëse e teproni shumë me to.

Nëse po i konsumoni këto ushqime gjatë gjithë ditës, mund t’i përkeqësoni edhe më shumë dhimbjet.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat