Vetitë kurative të misrit - Bota Sot
Vetitë kurative të misrit

Ushqime

Vetitë kurative të misrit

Më: 8 gusht 2017 Në ora: 07:50
ilustrim

Kjo është një nga periudhat më të mira për të gjetur lehtësisht misrin.

Misri një produkt me shumë vlera mund ta përdorni në të gjitha vaktet e ditës tuaj pasi ka një përmbajtje të lartë në karbohidrate dhe shume fibra njësoj si Buka ose ndryshe si gruri.

Shikoni se sa shume vlera përmban

1)është një burim i pasur i vitaminave A, B, E, thiaminë dhe niasin, acid pantotenik, dhe është burim shumë i mirë i mikroelementeve dhe ka një përmbajtje shumë të lartë në fibra!

2)Misri gjithashtu siguron një pjese të madhe të vlerave ditore ne acid folik, nje vitaminë shumë e rendesishme që luan një rol të rëndesishëm në zhvillimin e duhur te fetusit në shtatzaninë përgjatë tremujorit te pare shkruan RealDiet.

3)Gjithashtu misri përmban një vlerë shumë të lartë Antioksidantesh duke ndihmuar :

-në semundjet tymorale
- në parandalimin e Alzheimer Alzheimer, 
- ndihmon ne uljen e inflamacionit (edeme) 
- dhe permban Beta-Criptoksanthin, nje substancë që hyn n familjen e carotenoideve dhe është një antioksidant shumë i fuqishëm i cili na mbron nga tumori i mushkërive, por jo vetem

- permban lutein dhe zeaksanthin dy substanca qe mbrojne syrin nga degjenerimi makular shkaku kryesor i humbjes se vizionit ne te moshuarit.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat