Qofte në salcë domateje - Bota Sot
Qofte në salcë domateje

Ushqime

Qofte në salcë domateje

Më: 18 dhjetor 2017 Në ora: 15:02
Qofte në salcë domateje

Përgatiten shumë shpejt dhe lehtë, kështu që për një drekë të shijshme nuk ju duhet shumë kohë dhe mund.

Përbërësit:

[?]  300 g mish të bluar,
[?]  një kore buke në qumësht,
[?]  1 qepë,
[?]  3 thelpinj hudhre,
[?]  fletë majdanozi,
[?]  1 vezë,
[?]  kripë, piper,
[?]  1 lugë e vogël spec të bluar, mund edhe i spec i shtypur.

Përbërësit për salcë:

[?]  vaj,
[?]  1 lugë miell,
[?]  200 ml domate te zier,
[?]  keçap.

Shtesa: patate e zier.

Përgatitja:

Në pak vaj fërgoni një lugë miell dhe qiteni në domate, shtoni pak keçap dhe ujë që salca të tëhollohet pak.

Shtoni erëzat, nëse ju duket që ushqimi është pak i tharbët, shtoni pak sheqer.

Si shtojcë, zieni disa patate dhe hidhjani sipër dhe sipër tyre këtë salcën e magjishme. Mund të përdorni edhe pure patateje.

Ju bëftë mirë!

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera