Ushqimet që përshpejtojnë qarkullimin e gjakut - Bota Sot
Ushqimet që përshpejtojnë qarkullimin e gjakut

Ushqime

Ushqimet që përshpejtojnë qarkullimin e gjakut

Më: 18 dhjetor 2017 Në ora: 18:28
Foto ilustrim

Qarkullimi i dobët mund të shkaktojë kilogramë të tepërt, yndyrë të ngritur të gjakut dhe shumë sëmundje kronike.

Nëse doni të përmirësoni qarkullimin, hani shumë peshq, drithëra integrale dhe agrume, si dhe përdorni erëza si rozmarinë, kanellë dhe xhenxhefil.

Qarkullimi i gjakut në organizëm është çelësi i jetës. Ai lejon kalimin e oksigjenit dhe lëndës ushqyese në të gjitha indet, duke ushqyer të gjitha qelizat e trupit dhe duke i lejuar ata të lirohen nga produktet e mbeturinave.

Për aq kohë sa sistemi i rrjetit të qarkullimit të gjakut është i balancuar, i gjithë organizmi punon në korniza optimale, duke kryer me kujdes detyrat e tij.

Nëse vuani nga çrregullimi i qarkullimit të gjakut është e detyrueshme që në dietën tuaj të përdorni hudhra, qepë, vaj ulliri ekstra të virgjër, verë të zezë, manaferra, agrume, domate, shalqi, arra.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera