Nëse hani ngadalë atëherë do të jetoni më gjatë - Bota Sot
Nëse hani ngadalë atëherë do të jetoni më gjatë

Ushqime

Nëse hani ngadalë atëherë do të jetoni më gjatë

Më: 19 dhjetor 2017 Në ora: 20:50
Ilustrim

 për të dërguar sinjalin se jeni ngopur. Nëse hani ngadalë, truri do të ketë kohë për të kuptuar se keni ngrënë mjaftueshëm.

Ju do të zvogëloni rreziqet e shqetësimeve të tretjes

Konsumimi i shpejtë i ushqimit mund të shkaktojë probleme të tretjes, dhimbje në stomak, dhimbje koke dhe probleme të tjera shëndetësore. Shikojeni ngrënien e ushqimit si një aktivitet në të cilin mund të relaksoheni dhe ta shijoni maskimalisht.

Por si të hani ngadalë?

– Hani para se të uriteni shumë

Nëse jeni shumë të uritur, do të jetë e vështirë t’i rezistoni ushqimit dhe do të hani në mënyrë të pakontrolluar. Është mirë që të hani ushqimin gjithmonë në kohë të caktuar.

Planifikoni tre vakte kryesore dhe dy mes shujta çdo ditë, gjithmonë në kohë të caktuar.

-Pushoni derisa hani

Këshilla e zakonshme është: gjatë ngrënies – pas njërës kafshatë, pushoni deri në kafshatën e ardhshme.

-Koncentrohuni në ushqim

Shpesh, derisa hamë, ose shikojmë TV ose bëjmë muhabet e mendojmë gjëra të ndryshme.

Por mbani në mend se kjo na bën të mos kontrollojmë se sa ushqim po konsumojmë. Përqëndrohuni te vetja dhe ajo çfarë po hani dhe shijojeni!

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera