Ushqimet që ndihmojnë të rikuperoheni nga festat - Bota Sot
Ushqimet që ndihmojnë të rikuperoheni nga festat

Ushqime

Ushqimet që ndihmojnë të rikuperoheni nga festat

Më: 28 dhjetor 2017 Në ora: 18:24
Foto ilustrim

Nëse keni mungesë të energjisë, pijet ushqyese janë një mënyrë e shkëlqyeshme për të furnizuar trupin tuaj me vitaminat dhe mineralet e nevojshme.

Shikoni cilat ushqime do t'ju ndihmojnë të rikuperoheni  nga festat e fundvitit.

Spinaqi

Kjo perime përmbush 200 për qind të kërkesave të përditshme për vitaminë K, e cila mban shëndetin e kockave. Ai është i pasur me hekur, andaj rekomandohet për njerëzit që rikuperohen nga sëmundjet ose që janë anemikë. Spinaqi është gjithashtu një burim i mirë i lutein, i cili ruan shikimin.

Banania 

Ky frut është i pasur me kalium, i cili redukton ndjenjën e lodhjes dhe rrit përqendrimin. Përveç kësaj, është një burim i mirë i vitaminës B6, e cila është e rëndësishme për funksionimin e duhur të sistemit të trurit dhe imunitetit, si dhe ushqyese që kontribuojnë në sistemin e tretjes.

Panxhari

Kjo perime ka ndikime kundërinflamatore. Ajo ka një përqindje të lartë të hekurit, folatit dhe vitaminës B. Ka rreth 440 miligramë kalium në 200 gramë panxhar. Ekspertët këshillojnë ta kombinoni me fruta agrume si limoni ose limoni, për të rritur absorbimin e lëndëve ushqyese.

Jogurti

Një pije e shëndetshme nuk është e plotë pa një burim të mirë proteinash, si kosi. Jo vetëm që ka dy herë më shumë proteina si kos i zakonshëm, por gjithashtu përmban një sasi të madhe të kalciumit, i cili siguron ndërtimin e kockave dhe dhëmbëve.

Kanella    

Kanella është një erëz shumë fleksible që i përgjigjet kombinimeve të ndryshme. Studimet kanë treguar se rregullon presionin e gjakut dhe ul kolesterinën "e keqe" në gjak.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera