Arsyet pse të gjithë duhet të konsumojnë dy vezë në ditë - Bota Sot
Arsyet pse të gjithë duhet të konsumojnë dy vezë në ditë

Ushqime

Arsyet pse të gjithë duhet të konsumojnë dy vezë në ditë

Më: 2 janar 2018 Në ora: 07:21
ilustrim

Arsyet pse të gjithë duhet të konsumojnë dy vezë në ditë

Veza është një prej ushqimeve më të shëndetshme dhe gjithashtu e pasur me proteina. Por mbi të gjitha veza zë vend në pjesën më të madhe të gatimeve duke e bërë një ushqim të pazëvendësueshëm në kuzhinë.
Por sa i rëndësishëm është konsumi i përditshëm i saj? Më shumë se sa mund ta mendonit, dhe për këtë arsye duhet të konsumoni çdo ditë 2 vezë. Për më tepër hidhini një sy vlerave që ka vezanë organizëm.
1 – Ul në mënyrë të ndjeshme rrezikun nga kanceri
2 – Ngadalëson procesin e plakjes3 – Ndihmon në rënien e shpejtë të peshës4 – Forcon flokët dhe rigjeneron lëkurën5 – Ul riskun e sëmundjeve kardio-vaskulare6 – Njësoj si qepa i mban sytë tuaj të shëndetshëm dhe të pastër7 – Në veçanti nga shumë ushqime ndihmon nënat shtatëzën të mos kenë komplikacione apo defekte8 – Forcon kockat dhe dhëmbët9 – Mbi të gjitha mbron trurin tuaj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera