Këto janë ushqimet që largojnë gjendjen (e tmerrshme!) të pas-dehjes… - Bota Sot
Këto janë ushqimet që largojnë gjendjen (e tmerrshme!) të pas-dehjes…

Ushqime

Këto janë ushqimet që largojnë gjendjen (e tmerrshme!) të pas-dehjes…

Më: 3 janar 2018 Në ora: 22:35
Ilustrim

Duke qenë se ditët që po lëmë pas na e kanë lejuar përdorimin e alkoolit, gjendja e pas-dehjes ka qenë, le ta pranojmë, ajo më e tmerrshmja. Nuk kemi ditur ç’të bëjmë me dhimbjen e paimagjinueshme të kokës dhe rëndesës së stomakut, e të themi se kemi provuar gjithçka. Por, ja që gjithmonë ka një zgjidhje.

Ekspertët e ushqimit kanë shpjeguar se trupi ka nevojë të ushqehet dhe detoksifikohet pas një dehje të tillë. Ushqimi duhet përgjedhur me kujdes dhe nuk duhet synuar të mos hamë, për të shmangur rëndesën e mëtejshme. Ky është gabimi kryesor. Kështu, ata kanë sugjeruar produktet që ndihmojnë në rikthimin e organizmit në normalitet.

Ja cilat janë ato:

Kos
Çereale
Gjalp kikiriku
Supë
Salmon
Avokado
Vezë
Domate
Bukë me integrale

Më baziket, apo jo?

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera