Pesë mineralet esenciale pa të cilat organizmi nuk funksionon - Bota Sot
Pesë mineralet esenciale pa të cilat organizmi nuk funksionon

Ushqime

Pesë mineralet esenciale pa të cilat organizmi nuk funksionon

Më: 9 janar 2018 Në ora: 19:04
Foto ilustrim

Mungesa e mineraleve esenciale në organizëm mund të çojë në krijimin e gjendjeve të ndryshme shëndetësore.

Një gjë e tillë mund të zbulohet gjatë vizitave mjekësore, përkatësisht bërjes së pasqyrës së gjakut.

Mineralet përbëjnë 4,5 për qind të masës trupore dhe ndodhen kryesisht në eshtra.

Janë të domosdoshme për ndërtimin e enzimave, hormoneve, hemoglobinës, vitaminave.

Këto janë pesë mineralet esenciale pa të cilat organizmi nuk mund të funksionojë:

Hekuri

Magnezi

Kalciumi

Kaliumi

Zinku

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera