Djathi ul rrezikun nga sulmi në zemër dhe tru - Bota Sot
Djathi ul rrezikun nga sulmi në zemër dhe tru

Ushqime

Djathi ul rrezikun nga sulmi në zemër dhe tru

Më: 10 janar 2018 Në ora: 17:24
Ilustrim

Konsumimi i përditshëm i djathit redukton rrezikun nga goditja në tru për dhjetë për qind.

Personat e rritur rekomandohen të hanë të paktën dy herë djathë në ditë.

Porcioni prej 40 gramësh në ditë zvogëlon rrezikun nga sulmi në zemër dhe tru, thotë një studim i shkencëtarëve në Kinë.

“Djathi përmban acide yndyrore, por përmban edhe ushqyes të mirë”, thuhet në studim.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera