Ushqimet që krijojnë më së shumti varshmëri - Bota Sot
Ushqimet që krijojnë më së shumti varshmëri

Ushqime

Ushqimet që krijojnë më së shumti varshmëri

Më: 16 mars 2018 Në ora: 21:52
Ilustrim

Është ligj i natyrës që thjesht disa nga ushqimet më të shijshme në botë rezultojnë të jenë më të pashëndetshmet – e gjithashtu krijojnë më së shumti varshmëri.

Hulumtimet e kryera nga Universiteti Shtetëror i Kolorados i kanë hulumtuar vetitë e disa ushqimeve të caktuara dhe kanë konstatuar se ushqimet e përpunuara krijojnë më së shumti varshmëri.

Faktori më i zakonshëm mes ushqimeve që krijojnë më së shumti varshmëri është se të gjitha kanë përqindje të lartë të yndyrës dhe shkaktojnë rritje në nivelet e sheqerit në gjak.

Dhe, nëse veç jeni të interesuar, ushqimi që krijon më së paku varshmëri është kastraveci.

Sidoqoftë, kjo është lista e plotë me dhjetë ushqimet që krijojnë më së shumti varshmëri:

Pica

Çokollata

Çipsat

Biskotat

Akulloret

Patatet e fërguara

Hamburgerët

Pijet freskuese

Tortat

Djathi

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera