Pula, ushqimi i cili shkakton më së shumti sëmundje

Ushqime

Pula, ushqimi i cili shkakton më së shumti sëmundje

Më: 19 gusht 2018 Në ora: 00:55
Pula e pjekur

Pula është ushqimi i cili shkakton më së shumti sëmundje ka bërë të ditur Qendra e SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve (CDC).

Sipas një analize të kësaj qendre më shumë se 100,000 njerëz janë të sëmurë nga ushqimi në mes të viteve 2009 dhe 2015. Nga ta, tek më shumë se 3,000 (rreth 12%) shkaktar i sëmundjes është pula.

Pas pulës, mish i derrit dhe perimet e mbjella renditen në vendin e dytë respektivisht të tretë për numrin e sëmundjeve të shkaktuara, shkruan Health.

Të dyja janë shkaktare të sëmundjeve tek më shumë se 2.500 raste apo 10% secila.

Javën e kaluar, në medie u raportua se një nënë e shëndoshë e dy fëmijëve vdiq pasi hëngri një pulë të papjekur në një hotel në Greqi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat