Kujdes nga pica. 2.300 persona kanë përfunduar në spital - Bota Sot
Kujdes nga pica. 2.300 persona kanë përfunduar në spital

Ushqime

Kujdes nga pica. 2.300 persona kanë përfunduar në spital

Më: 8 shtator 2018 Në ora: 19:12
Ilustrim

Pica është e nxehtë dhe e shijshme, por është e rrezikshme në disa raste.

Komisioni i Sigurisë së Produkteve të Konsumatorit në ShBA ka kujtuar se në vitin 2017, rreth 2.300 amerikanë kanë përfunduar në urgjencë.

Ata prenë veten duke ndarë picën dhe u dogjën duke e nxjerrë nga furra.

 Në grupin e fundit të të dhënave, Komisioni i Sigurisë së Konsumatorit të SHBA (CPSC) shqyrton çdo lloj dëmtimi të paimagjinueshëm dhe kujton se edhe gjërat më të mira në jetë mund të jenë të rrezikshme.

Ndër dëmet që vijnë nga picat janë: prerjet, djegiet, rëniet duke e mbajtur dhe rrëzimet nga krevati apo divani vetëm për të kapur një copë picë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera