Një arsye e madhe për të konsumuar, qumësht, djath, kos e gjalpë - Bota Sot
Një arsye e madhe për të konsumuar, qumësht, djath, kos e gjalpë

Ushqime

Një arsye e madhe për të konsumuar, qumësht, djath, kos e gjalpë

Më: 15 tetor 2018 Në ora: 22:49
Ilustrim

Shkenctëarët zbuluan se njerëzit që konsumonin qumështin e pasur me yndyrë, ose djath, gjalp dhe kos, kishin më pak gjasa për t’u diagnostifikuar me sëmundjen.

Vitet e fundit, është parë një fushatë e jashtëzakonshme kundër përdorimit të produkteve të qumështit, por ekipi i udhëhequr nga Universiteti i Kembrixhit në Mbretërinë e Bashkuar, thonë se gjetjet e tyre flasin për qumështin si një luftues i dy tipeve të diabetit.

Aktualisht, udhëzimet distike amerikane nuk rekomandojnë më shumë se tri shujta të qumështit në ditë dhe këshillojnë për të zgjedhur qumështin pa yndyrë ose me yndërë më tëu ulët.

Megjithëkëtë, studimi i ri ka vënë në pah anën e mirë të konsumit të qumështit dhe produkteve të qumështit.

Pas studimit të rreth 63,000 pjesëmarrësve, ata të cilët kishin konsumuar qumështin ose njërën nga produktet e qumështit tregonin një rrezik mët ë vogël për tu diagnostifikuar me diabet.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera