20 ushqime që do të pastrojnë arteriet tuaja në mënyrë natyrale dhe ju mbrojnë nga sulmet në zemër - Bota Sot
20 ushqime që do të pastrojnë arteriet tuaja në mënyrë natyrale dhe ju mbrojnë nga sulmet në zemër

Ushqime

20 ushqime që do të pastrojnë arteriet tuaja në mënyrë natyrale dhe ju mbrojnë nga sulmet në zemër

Më: 16 tetor 2018 Në ora: 23:27
Ilustrim

Është e vërtetë se sëmundja kardiovaskulare është një vrasës i madh.

Një nga shkaqet kryesore për sulme koronare dhe goditje janë arteriet e bllokuara të cilat mund të ndërpresin qarkullimin e gjakut në të gjithë trupin.

Ka shumë faktorë që mund të përmirësojnë kërcënimin e një sulmi koronar duke përfshirë aktivitetin e pamjaftueshëm, stresin dhe dietën e dëmshme. Megjithatë, disa ndryshime të thjeshta në atë që hani mund të ju mundësojnë të mbroni veten dhe të ulni rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare.

Pra, ju paraqesim disa pije dhe ushqime të cilat mund t’ju lejojnë të mbani arteriet të lira nga bllokimi:

1. Salmoni

2. Lëng portokalli

3. Kafe

4. Arra

5. Hurma

6. Shafran i Indisë

7. Çaji i gjelbër

8. Djathi

9. Shalqiri

10. Misri

11. Boronica

12. Leshterikët

13. Kanella

14. Shega

15. Spinaqi

16. Brokoli

17. Vaj ulliri

18. Asparagus

19. Boronica

20. Avokado.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera