Ëmbëlsirë nga limoni? Shije ekzotike të cilën do ta dëshirojnë të gjithë! - Bota Sot
Ëmbëlsirë nga limoni? Shije ekzotike të cilën do ta dëshirojnë të gjithë!

Ushqime

Ëmbëlsirë nga limoni? Shije ekzotike të cilën do ta dëshirojnë të gjithë!

Më: 4 nëntor 2018 Në ora: 11:04
Ilustrim

Përbërësit:

– 1.100 g limon,
– 1,5 kg sheqer,
– 2 lugë të vogla (10 g) uthull vere,
– 2 l ujë.

Përgatitja:

Lëvoren e limonit grijeni në rende. Pemën shpojeni në disa vende me gjilpërë të trashë.

Qiteni të zihet në 3 ujëra, ndërsa vetëm zierja duhet të gjasë 4 minuta (çdo zierje përsëriteni me ujë të ftohtë).

Bëni shurup gjysmë të dendur nga uji dhe sheqeri.

Priteni frutin e ftohur në copëza dhe qiteni në shurup bashkë me lëvoren e grirë.

Ëmbëlsirën lëreni të zihet derisa limoni të zbutet, ndërsa shurupi të dendësohet.

Në fund shtoni uthull vere në ujë të nxehtë dhe zieni edhe 2 – 3 minuta.

Ëmbëlsirën e përgatitur qiteni në një enë tjetër të pastër dhe lëreni të qëndrojë 5 -6 orë.

Qiteni në kavanoz të sterilizuar dhe ruajeni në një vend të errët.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...