Këpurdhat mos i ndani nga shujta juaj, ja cilat sëmundje i luftojnë - Bota Sot
Këpurdhat mos i ndani nga shujta juaj, ja cilat sëmundje i luftojnë

Ushqime

Këpurdhat mos i ndani nga shujta juaj, ja cilat sëmundje i luftojnë

Më: 9 nëntor 2018 Në ora: 08:44
Foto

Në shumë kultura në mbarë botën këpurdhat kanë qenë si një ushqim që është përdorur për përfitime mjekësore.

Legjenda thotë se faraonët i pëlqenin shumë shijen e tyre prej ‘dheu’ dhe ata e shpallën ushqim mbretëror dhe u ndalonin njerëzve t’i preknin ato si dhe këtë ushqim e mbajtën vetëm për vete.

Pavarësisht nëse i hani këpurdhat të papërpunuara ose të gatuara, përfitimet janë të mëdha të këpurdhave:

Kërpudhat e luftojnë kancerin

Kërpudhat rrisin imunitetin

Ndihmojnë në uljen e kolesterolit

Janë të pasura me vitaminë B dhe D

Kërpudhat kanë fuqi anti-inflamatore

Mund të ndihmojnë pacientet që kanë kancer

Mund të ndihmojnë kundër plakjes

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...