Këto ushqime duhet ti hani pas ushtrimeve fizike - Bota Sot
Këto ushqime duhet ti hani pas ushtrimeve fizike

Ushqime

Këto ushqime duhet ti hani pas ushtrimeve fizike

Më: 14 nëntor 2018 Në ora: 21:48
Ilustrim

Aktiviteti fizik kërkon shumë energji. Është e vështirë për trupin të rikuperohet nëse nivelet e energjisë nuk plotësohen brenda 1-2 orëve nga mbarimi i stërvitjes. Konsumimi i një vakti të lehtë ushqimi pas stërvitjeve mund të ndihmojë për të rivendosur nivelet e energjisë.

Proteinat, karbohidratet dhe yndyrat e shëndetshme janë të gjitha thelbësore për rimëkëmbjen e trupit.

Vezët, ushqimet e pasura me acide yndyrore omega 3. Ushqimet e pasura me karbohidrate gjithashtu janë një zgjidhje e duhur për tu ushqyer pas stërvitjeve.

Mos harroni që konsumimi i ujit është i domosdoshëm dhe thelbësor.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...