Ushqimi i shpejtë sjell një numër të madh të sëmundjeve - Bota Sot
Ushqimi i shpejtë sjell një numër të madh të sëmundjeve

Ushqime

Ushqimi i shpejtë sjell një numër të madh të sëmundjeve

Më: 24 nëntor 2018 Në ora: 00:21
Foto ilustrim

Ngrënia e ushqimeve të shpejta është popullarizuar shumë në tërë botën.

Shumë studime po paralajmërojnë për rrezikun që sjellin këto ushqime në organizmin e njeriut.

Po ashtu sipas studimeve të fundit, shumë njerëz shpenzojnë shumë para në restauronte, ndryshe nga e kaluara.

Këtu janë të radhitura disa nga të këqijat që sjell ushqimi i shpejtë:

Efekt i rrezikshëm në sistemet e tretjes dhe kardiovaskulare

Sheqeri dhe yndyra i shtohen organizmit

Dëmton sistemin e frymëmarrjes

Dëmton sistemin nervor qendror

Dëmton sistemin riprodhues

Rrezikon shëndetin e lëkurës, flokëve, thonjve

Dëmton sistemin skeletik.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...